Eğirdir
Isparta
Eğirdir
Isparta
Eğirdir
Isparta
Davraz
Isparta
Kovada
Eğirdir
Eğirdir
Isparta
Eğirdir
Isparta
Eğirdir
Isparta
Kovada
Eğirdir
Previous
Next

Isparta iline 34 km uzaklıkta olan Eğirdir ilçesi; Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü kıyısında yerleşmiş, küçük ama doğa güzelliği ve tarihi dokusu ile Göller bölgesinin başkenti ve incisidir.

Zengin coğrafyasında kuş gözlemciliği, endemik bitki gözlemciliği, foto safari, doğa yürüyüşü, oryantiring, dağcılık, jeep safari, yamaç paraşütçülüğü, su sporları, yayla ve kamp-karavan turizmi yapılabilmektedir.

Kalesi, balık lokantaları, dünyaca tanınmış kerevitleri ile “Starking” ve “Golden” elmalarının en lezzetlisi Eğirdir’de yetiştirilmektedir. Eğirdir Gölü’nün deniz havası veren meltem esintisiyle birlikte göl kenarında ferahlayabilir, aynı zamanda göl kenarındaki elma bahçelerinin yaymış olduğu mis gibi elma kokusunu da hissedebilirsiniz. Ayrıca her yıl yapılan Uluslararası Eğirdir Triatlon Yarışmaları, Eğirdir ilçesinde farklı bir coşku da yaşatmaktadır.

 

Günün değişik zamanlarında farklı renkler alan, gün batımında seyrine doyum olmayan, berrak plajlarıyla ünlü, doğa harikası Eğirdir Gölü yaz turizmi için de idealdir. İnce kumlu ve gölün yüzmeye en elverişli yerleri Altınkum Plajı ile Bedre Koyu’dur.

Eğirdir’in tarihi de çok eski yıllara dayanmakta olup, Hamidoğlu Dündar Bey tarafından 1301 yılında inşa edilmiş Dündar Bey Medresesi ile birlikte Hızırbey Camii ve Bizans döneminden kalma Eğirdir Kalesi, 1237 yılında II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yaptırılmış Keyhüsrev Kervansarayı (Eğirdir Hanı) ve 19. yüzyıl mimari özellikleri gösteren Aya Stefanos (Yeşilada) Kilisesi görülmeye değer yapılardandır.

 

Eğirdir’de Helenistik dönemden önce kurulmuş olan Prostanna Antik Kenti’de akropol, sur duvarları, tapınak ve dikdörtgen yapı kalıntıları ile meşhurdur.

Tabii ki, bakir güzelliği ile Kovada Gölü Milli Parkı; Eğirdir İlçesi’nin 29 km güneyinde bulunan Kovada Gölü, benzersiz flora zenginliği ve yaban hayatı çeşitliliğinin yanı sıra, açık havada dinlenme ve eğlenme imkanları bakımından büyük bir potansiyele de sahiptir. 6534 hektar büyüklüğündeki milli park ve çevresinde doğa araştırması, kamp yapma, yürüyüş, manzara seyretme, kuş gözlemciliği ve tırmanma yapılabilmektedir.

Eğirdir’e gelip Akpınar Köyü Seyir Terası’ndan Eğirdir Gölü’nün muhteşem manzarasında sıcak bir çay içmeden ve gözleme yemeden de dönmeyin.